Aké pneumatiky si kúpiť?

letne pneumatiky 205 55 r16

Všetci vodiči sú pred výberom vhodných pneumatík na leto a zimu veľmi trpezliví. Motoristi vyberú presnú kvalitu pneumatík podľa ročného obdobia. Nesprávne zvolené pneumatiky sa odrážajú na jazdných vlastnostiach vozidla, bezpečnosti jazdy a spotrebe pohonných hmôt.  Kde kúpiť kvalitné pneumatiky? Napríklad letné pneumatiky 205 55 r16?

Rozmery pneumatík – letné pneumatiky 205 55 r16

Doporučené rozmery pneumatík pre Váš automobil zistíte z veľkého technického preukazu. Na výber budete mať rôzne šírky a veľkosti pneumatík. Šírka pneumatík je na rozhodnutí vodičov akú jazdu uprednostňujú. Vodiči s rýchlou a športovou jazdou si určite vyberú široké pneumatiky, ktoré majú výborné vlastnosti a jazdu v zákrute.  Nezabudnime na maličkosť ako používať schválené pneumatiky výrobcom automobilov. Vyhľadávané sú letné pneumatiky 205 55 r16 a zimne pneumatiky 205 55 r16. Na výber máte zimné a letné pneumatiky pre všetky druhy vozidiel.

Dezén pneumatiky

Dezény nerozdeľujeme na zimné a celoročné, letné ale podľa smerového vzoru a asymetrické, symetrické.  Na kratšie vzdialenosti a jazdu v meste sa hodia pneumatiky so symetrickým dezénom.  Asymetrický dezén pneumatík sa využíva hlavne pre automobily s výkonným motorom na dlhé cestovanie. Asymetrický vzor sú vhodný na športovú jazdu a kratšiu brzdnú dráhu automobilu.  Smerový dezén zabezpečuje plynuli prechod cez blato, vodu a sneh. Dezén vhodný do ťažšieho a neprechodného terénu.

Štítok a vek pneumatík

Všetky pneumatiky sa zabezpečujú EU štítkom a EÚ normami. EU štítok presne oboznamuje o vlastnostiach danej pneumatiky ako hlučnosť počas jazdy, dôkladnosť jazdy na suchej a mokrej vozovke, spotreba opotrebenia. Parametre na EU štítku si môžete jednoducho overiť cez testy a odporúčania zákazníkov. Vek novej pneumatiky do 3 rokov sa nemusíte obávať. Nové pneumatiky, ktoré sú kvalitne uskladnené za dobrých podmienok bez slnka, chladu, vody a sucha vydržia veľa rokov. Odhaduje sa skladovanie nových pneumatík maximálne do 5 rokov.

Výsledná cena pneumatík

Pri pneumatikách nepozerajte veľmi na cenu. Všetky lacné pneumatiky majú vlastnosti a kvalitu na úkor nízkej ceny. Na druhej strane si dôchodca nekúpi na staručké vozidlo najkvalitnejšie pneumatiky.

Pokračovať v čítaní

Vysoké ceny automobilov

vysoke ceny automobilov

Cena automobilov v roku 2022 nemá žiadnu logiku a vysvetlenie. Keď 2 až 3 ročné autá si držia cenu skoro ako nové. Kde nastala chyba? Žiadna chyba len doba prazvláštnych cenových tvorieb. Výhovorky na Covid 19, vojnu na Ukrajine a vysokú infláciu nemá hranice. Majitelia 1 až 5 ročných automobilov sa tešia vysokej cene automobilov. Ale do kedy radosť a pocit bude trvať? Jednoduché povedané drahé vozidlo bude mať drahý servis, prístrešok na auto, opravy, cestnú daň, zákonné a havarijné poistenie! Všetci okolo si prilepšia na danej situácií, len vodičom a majiteľom vozidiel zostanú len ďalšie vysoké platby. Najlepším ziskom sa teraz tešia autobazári a auto predajne.

Nedostatok automobilov

Spomalenie výroby automobilov pre nedostatok čipov počujeme zo všetkých strán.  Nízka a pomalá výroba automaticky znamená nedostatok automobilov u predajcoch. Najžiadanejšie vozidlá už nie sú pomaličky na trhu alebo sa čaká na nové vozidlo 6 až 12 mesiacov.  Nedočkaví ľudia utekajú a skupujú v autobazáre staršie autá za cenu nových automobilov. Veľká ponuka tlačí všetky vozidlá cenou prudko nahor. Pre porovnanie zdražovanie ojazdených vozidiel je na Slovensko ako vždy na čele.  V Poľsku išli ceny ojazdených vozidiel hore o 4%, Maďarsku 8%, Česku 13% a Slovensku až skoro 16%.  Slovensko je asi bohatá krajina, ktorá si môže dovoliť prudké zdražovanie ojazdených vozidiel. Pri nedostaku automobilov sa môžeme spoľahnúť na dostatok auto doplnkov , náradia na opravy a dostatok pneumatík. Nezabúdajme na prístrešok na auto.

Technológia a pokročilá elektronika

Podľa nových noriem EÚ budú mať vodiči vo vozidlách rôzne programy na zberanie dát, obmedzovač rýchlosti a alkoholový tester.  Do budúcnosti chcú dosiahnuť, aby v kritických situáciách prevzalo vozidlo kontrolu nad vodičom pri jazde.  Neviem si predstaviť kritickú situáciu? Ako bude vyhodnocovať a obmedzovať technológia jazdu vodiča? Budeme sa na technológiu spoliehať, čo nastane keď sa pokazí alebo nebude fungovať? Jednoducho povedané najskôr si za novú technológiu a elektroniku poriadne všetci zaplatíme na vysokej cene vozidiel.  Potom si úplne a celkové vyladenie technológie počkáme cca 20 rokov.  O niekoľko rokov už nebudú ľudové autá pre každého, ale iba pre určitú skupinu ľudí.

Pokračovať v čítaní

Základné druhy motorov

druhy motorov

Motory môžeme rozdeliť podľa použitia a vlastností.  Najznámejšie sú vznetový a zážihový motor, ale do popredia sa dostáva plynový motor, elektromotor a hybrid.

Zážihový motor

Piestový spaľovací motor, ktorý spaľuje hlavne benzín. Využíva tepelnú energiu, ktorú zamieňa na mechanickú energiu.  Tepelná energia sa zabezpečuje pomocou benzínu na teplo pomocou spaľovacieho cyklu. Všetko vykonáva pomocou iskry vo sviečke a zapálením palivovej zmesi. Pri spaľovaní nastáva zvýšenie tlaku a teploty, ktoré následne pôsobia na piesty motora. Piesty premieňajú zvýšenú energiu na mechanický pohon motora.  Zážihový motor môže byť štvortaktný a dvojtaktný.

Vznetový motor

Vznetový motor pracuje na rovnakom princípe ako zážihový motor, ale pri spaľovaní palivovej zmesi používa naftu. Jediným rozdielom medzi vznetovým a zážihovým motorom je že vznetový motor nasáva do valcov čistý vzduch, kde po stačení, nahriatí sa vstrekne nafta. Naftový motor mal do nedávna výhodu lacnejšieho paliva.  Dnes je skutočnosť iná, nafta je drahšia ako benzín.

Plynový motor

Motor plynový môžeme zaradiť medzi zážihové motory, lebo pracujú na podobnom princípe a pri spaľovaní palivovej zmesi využíva naftu. Plynový motor zabezpečuje skladovanie a prepravu v stlačeného plynu v nádobách. Na rozdiel od ostatných motorov má plynový motor uzatvárací a plniaci ventil.

Elektromotor a hybrid

Elektromotor patrí medzi elektrické zariadenia, ktoré zabezpečujú premenu elektrického prúdu na mechanický pohon. Hybrid je kombinácia spojenia medzi elektromotorom a spaľovacím motorom. Zaujímavý je elektromotor 1400 ot alebo elektromotory ie2, ie3, ie4 pre výborný pomer ceny a kvality. Pri veľa typoch elektromotorov nesmieme zabudnúť na frekvenčné meniče 400V. Elektromotory môžu byt poháňane jednosmerným a striedavým prúdom. Hlavnou výhodou jednosmerných motorov je praktické a jednoduché použitie, možnosti použitia ľubovoľných otáčok motora. Nesmieme zabudnúť, že každý elektromotor má svoje limity a špecifické použitia.

Pokračovať v čítaní

Kúpa alebo prenájom karavanu

karavany

Slobodné a jednoduché cestovanie ponúka karavan. Cestovanie, turistika a spoznávanie krajín bez zabezpečovania hotelov, penziónov, kempov a chatách.  Posledné roky na Slovensku sa rozbieha vo veľkom prenájom karavanov. Hlavný dôvod rozvoja prenájmu nesie dlhodobá pandémia COVID-19 a rozsiahle obmedzenia ubytovania, cestovania.

Prenájom karavanov

Kúpiť alebo prenajať karavan? Najlepšie riešenie je požičať si karavan a vyskúšať pred kúpou presný typ podľa vašich predstáv.  Karavan vyskúšate či skutočne pasuje k vášmu životnému štýlu pre rodinu a priateľov.  Ceny sa pohybujú od 55 EUR až do 150 EUR.  Všetko závisí do kvality a druhu karavanov. Dodávka VW karavan alebo Mercedes majú svoje pohodlie a vybavenie. Pri prenájme, požičaní karavanu sa platí vratná záloha okolo 1000 EUR. Ceny mimo sezónu sú oveľa lacnejšie ako počas sezóny a zľavy sú na dlhodobý prenájom.

Nesmieme zabudnúť na jednorazový, servisný do 100 EUR za umytie a upratanie karavanu. S požičaným karavanom dostaneme vonkajší nábytok, výbavu kuchyne a spálne. Požičiavanie karavanov v zahraničí má určité výhody – ušetrite čas a peniaze. Napríklad priletíte priamo do destinácie v Portugalsku a máte požičaní karavan za 850 EUR/mesiac. Cesta z Ríma do Berlína na požičanom karavane stojí 1081 EUR/mesiac. Aj v zahraničí cena prenájmu karavanu závisí od ročného obdobia.

Cena karavanu

Ceny karavanov sa pohybujú od 70 000 EUR do 250 000 EUR, cena sa kalkuluje podľa typu karavanu, luxusu a výbavy. Pre bežného používateľa je karavan je finančne náročný servis a kúpa. Medzi kvalitné značky môžeme zaradiť modely Concorde, Hymer, Buerstner, Mobilvetta, Carado, Elnagh a  Mclouis.

Značky karavanov

Concorde patrí medzi najdrahšie a luxusné modely karavanov, ktoré si majitelia líškajú s vášňou.  Hymer sú luxusné karavany nemeckej kvality, ktoré s výborným podvozkom zabezpečia dovolenku podľa vašich predstáv. Medzi nemeckú kvalitu patrí aj Buerstner, ktorý sa vyznačuje vysokou funkciou a dizajnom karavanov.  Taliansky luxus, dizajn a spoľahlivosť ponúkajú značky Mobilvetta, Elnagh a  Mclouis.

Pokračovať v čítaní

Príprava auta na cestu

Autobatérie

Bezpečnosť a starostlivosť o auto cez zimu a leto netreba podceňovať. Pripravenosť automobilu hlavne na zime netreba odkladať na poslednú chvíľu, ako príprava autobatérie na zimu. Čo všetko treba pripraviť, aby auto bolo pripravené na zimnú prevádzku?

Zimné pneumatiky

Ak na vozovke sa nachádza sneh, ľad vodič je povinný použiť na aute zimné pneumatiky. Najlepšie je prezuť letné za zimné gumy, keď teplota klesne pod 6 °C.  Najviac vodičov prezúva pneumatiky ešte pred zimou, aby sa vyhlo prípadným komplikáciám.

Autobatérie

Starú autobatériu treba skontrolovať a hlavne dobre nabiť pred zimou. Nenaštartovať vlastné auto mimo domu nepoteší asi nikoho. Staršie autobatérie ako 5 až 7 rokov určite vymeniť za nové, presné určené pre typ automobilu. Kvalitné autobatérie vydržia v zime dvojnásobne ako autobatérie z Číny.

Chladiaca kvapalina

Životnosť chladiacej kvapaliny je 3 až 4 roky, závisí od kvality výrobcu. Pri nekvalitnej a riedenej chladiacej kvapaline nám hrozí zamrznutie a porucha auta.  Nedoporučuje sa riediť s destilovanou vodou, lebo chladiaca kvapalina stráca svoju účinnosť v zime.

Kvapalina do ostrekovačov

Výmena letnej zmesi za zimnú v ostrekovači je určite potrebná pri teplotách pod 0 až -1°C.  Zimná zmes zabezpečuje a zlepšuje škrabania skla od námrazy.

Reťaze

Vodiči ktorý radí cestujú na lyžovačky do vyšších nadmorských výšok nesmú zabudnúť na reťaze v aute. Pre nákladne vozidla je povinnosť mať reťaze vo výbave v zimných podmienkach.

Kontrola oleja

Výmenu oleja netreba odkladať, pravidelná kontrola Vám ukáže stav a opotrebovanie oleja.  Oleje vyberajte podľa kvality na typ vášho vozidla.

Tesnenie dverí

Pravidelná kontrola a premazanie gumy a pruženia na tesnení dverí zaberie 10 minút, ale neochota kontroly Vám vyberie z peňaženky 100 eur s prípadnej servisnej opravy. 

Doplnky v aute

V zime sa každému vodičovi zídu rukavice pri výmene žiarovky vo svetlách, náhradného kolesa, baterku, metličku na sneh, náplň do ostrekovačov, štartovacie káble, škrabku a rozmrazovač zámkov.

Pokračovať v čítaní

Povinná výbava vozidiel 2022

výstražný trojuholník

Musíme rozdeliť povinnú výbavu nových a ojazdených automobilov. Povinná výbava nových vozidiel platí od roku 2022 a 2023. Informácie o povinnej výbave nových vozidiel nájdete v smernici EÚ o všeobecnej bezpečnosti motorových vozidiel.

Vozidlá vyrobené v roku 2022

Od júla 2022 všetky nové motorové vozidlá v EÚ budú vybavené kvalitnými systémami bezpečnosti.  Medzi motorové vozidlá patria športové vozidlá a dodávky, nákladné vozidlá a autobusy. Povinné výbavy systémom bezpečnosti: systémy udržiavania v jazdnom pruhu a signál núdzového zastavenia, detekcie spätného chodu, zariadenia na záznam údajov o udalostiach, systém núdzového brzdenia, varovania vodiča pred spánkom a nízkou pozornosťou, systém zabezpečenia rýchlosti a varovanie pred rozptýlením, monitorovanie tlaku v kolesách, zabezpečenie alkoholového imobilizéra. Nesmieme zabudnúť na dodávky a osobné automobily, ktoré vyžadujú väčšie bezpečnostné opatrenia pri jazde.

Povinná výbava všetkých automobilov v roku 2022

Povinná výbava automobilov v roku 2021 a 2022 by sa nemala veľmi meniť. Do povinnej výbavy patrí:

  • prenosný a výstražný trojuholník platí pre všetky motorové vozidlá
  • reflexný, bezpečnostný odev – možnosť výberu vesta a bunda alebo pláštenka
  • náhradné koleso s pneumatikou a diskom v predpísanej norme
  • lekárnička nepoškodená a v záruke
  • snehové reťaze pre hnaciu nápravu – platí pre všetky nákladne vozidlá od 12 ton
  • zakladací klin na zabezpečenia motorového vozidla od 3,5 tony proti pohybu a uvolneniu
  • hasiaci prístroj je povinnou výbavou nákladných vozidiel, autobusov, traktorov a pracovných strojov, osobným vozidlám sa doporučuje mať vo výbave hasiaci prístroj
  • vozidlá prepravujúce nebezpečné latky, hmoty musia mať špeciálnu výbavu na osobnú a protipožiarnu ochranu

Povinná výbava vozidiel je veľmi dôležitá pre všetkých motoristov a účastníkov cestnej premávky. Bezpečnosť na cestách je prvoradá a najhlavnejšia úloha motoristov. Musia si zabezpečiť aj hasiace prístroje proti požiaru a snehové reťaze pri zimných prejazdoch horských prechodov. Výbavu a náhradné žiarovky, poistky, klinový remeň a rôzne kľúče na uťahovanie motoristi už nezabúdajú.

Pokračovať v čítaní

Auto doplnky a náhradné diely

auto doplnky

Písalo a diskutovalo sa, že náhradné diely do automobilov počas socializmu boli podpultový tovar, ale dnešná doba ukazuje rovnakú tvár. Náhradné diely na auto a súčiastky majú predraženú hodnotu. Doba nedostatku elektroniky a čipov bude zaujímavá pre motoristov.

Autopríslušenstvo

Autopríslušenstvo si môžete vybrať pre exteriér alebo interiér vášho vysnívaného auta. Správny výber auto doplnkov, autopríslušenstva a náhradných dielov Vám zabezpečia pohodlnú, bezpečnú jazdu automobilom. Na trhu si môžete vyberať od svetoznámych a slovenských značiek.

Ochrana osobného vozidla

Nesmiete zabúdať na doplnky, ktoré Vám pomôžu pri ochrane a zabezpečení auta. Ochranu laku môžeme zabezpečiť voskovaním, keramickou ochranou, fóliou alebo dipom.  Vosky sú syntetické a prírodne na báze tekutého alebo tvrdého vosku. Krádež auta môžeme ochrániť pomocou mechanických alebo elektronických systémov.  Mechanickú ochranu proti krádeži auta poznáme zablokovanie pedálov, bezpečnostné skrutky, bezpečnostná páka na volante, bezpečnostné značenie skiel, uzamknutie riadiacej páky. Medzi elektronické zabezpečenie môžeme zaradiť alarm, imobilízer, GPS lokátor, GSM systém, satelitné vyhľadávanie a skrytý vypínač.  Nezabúdajte aj na poistnú ochranu vášho automobilu.

Povinná výbava pre vozidlá

Na dôležitú povinnú výbava všetkých vozidiel nesmiete zabudnúť! V roku 2021 a 2022 ostáva povinná výbava ako výstražný trojuholník, bezpečnostný reflexný odev, autolekárnička nová, náhradne koleso – rezerva. Na potrebné dokumenty vodičský a občiansky preukaz, zelená karta a osvedčenie o vozidle, doklad o emisnej a technickej kontrole nesmieme zabudnúť. Odporúčaná ale nepovinná výbava je hasiaci prístroj, vlečné lano, formulár ohľadom dopravnej nehody, baterka a pracovné rukavice, zakladací klin, napínacie popruhy a rúško. Ohľadom povinnej výbavy pre vozidlá sa budeme venovať v budúcom článku.

Náhradné diely na auto

Stále prevláda veľká diskusia ako rozoznať originálny náhradný diel. Ako spoznať neznačkový náhradný diel? Jednoducho povedané vyhýbajte sa výrobkom z Číny lebo originálne diely majú svoje logo a certifikát značky.

Pokračovať v čítaní

Najpredávanejšie automobily

toyota

Hľadáte najkvalitnejšie alebo najpredávanejšie auto? Kvalitu a predaj počítate vo svete, Európe alebo na Slovensku? Kritéria si môžete zvoliť aké potrebujete. Najpredávanejšie auto je Toyota Corolla.

Toyota Corolla

Jednoznačne najpredávanejší automobil v roku 2019 je Toyota Corolla.  Svetový predaj sa vyšplhal cez 1 200 000 kusov. Prečo je Toyota, tak požadovaná vo svete? Už pri nových modeloch je inovatívny, hybridný pohon, vyvinutý dizajn a luxusná karoséria s kvalitnou výbavou nemajú vo svojej triede konkurencia žiadnu šancu. Japonská dokonalosť a prestíž nepozná hranice.  Pre zaujímavosť druhé miesto najpredávanejšieho automobilu obsadzuje Ford F – Series a tretie zasa Toyota RAV4.

Predaj automobilov v Európe

A čo taká predajnosť v Európe? V Európe je predaj automobilov odlišná od sveta. Európe ovplyvňuje predajnosť automobilov hlavne predajná sieť a reputácia značky, rôzne daňové zákony a kúpna sila obyvateľov. Napríklad Toyota obsadzuje až 15 miesto predajnosti v Európe, lebo veľká časť obyvateľstva Európy nakupuje menšie a lacnejšie modely európskych automobiliek.  Najpredávanejšie auto v Európe je VW Golf, druhé VW Polo a Renault Clio. Škoda Octavia sa umiestnila na piatom mieste.

Nákup automobilov na Slovensku

Poďme na predajnosť na Slovensku. Napredávanejším automobilom na Slovensku v roku 2019 je Škoda Fábia cez 5000 kusov.  Druhá skončila Škoda Octavia a tretia Škoda Rapid. Na Slovensku je vidieť, že ľudia nakupujú podľa ceny a predajnej sieti značky Škoda.  Najviac predaných automobilov mal Bratislavský kraj a najmenej v Trenčianskom kraji. Možno si každý myslel, že najmenej predaných automobilov bude na východe Slovenska z chudobnejších regiónov.  Opak je však pravdou Košický a Prešovský kraj obsadil v predajnosti popredné miesta na Slovensku.  Rok 2019 bol v predaji automobilov rekordný oproti roku 2018, keď bol nárast o 5 %.  Celkovo sa na Slovensku predalo 101 000 kusov.  

COVID-19 a predaj automobilov

Rok 2020 bude pravdepodobne najhorší pre opatrenia ohľadom pandémie COVID-19.  V článku uvádzam zaokrúhlene a odhadované čísla predajnosti automobilov. Kupovanie svojho auta hlavne závisí od ceny, výbavy, servisnej a predajnej sieti jednotlivých značiek automobilov.

Pokračovať v čítaní

Dovolenka na motorke

motorka

Snívate a hľadáte svoju športovú alebo terénu motorku? Na trhu máte obrovský vyber od cenovo dostupných po luxusné modely. Možnosti sú od klasických všestranných motoriek, motokrosové a športové, honda motorky po choperry až skútre.

Klasické a teréne motorky

Začneme klasickou motorkou, ktorá sa vyznačuje vzpriamenou konštrukciou, otvorený motor a predné veľké svetlo.  Motorky sú použiteľné v meste na krátke a stredné vzdialenosti.  Takzvané teréne motorky spoznáte jednoducho pri použiteľnosti v zložitom a členitom teréne.  Vlastnosti ako veľké odpruženie, blatník, ľahká konštrukcia a dostupnosť v ťažkých, nepriechodných podmienkach.

Športové a honda motorky

Športové motorky poznáme podľa športového posedu, aerodynamicky tvar a kapotáž. Môžu dosiahnuť rýchlosť 300 km/h iba za určitých splnených podmienok. Ľudia, ktorý milujú adrenalín, dobru rýchlosť určite si zakúpia športové modely. Významnou kategóriou sú turistické a rodinné motorky.  Patria medzi najvychytanejšie a najlukratívnejšie motorky na cestách. Vyznačujú sa vyhrievanými a nastaviteľnými sedačkami, rukoväťami. Motorky prekonávajú sto kilometrov a viac. 

Choppery

Po turistických motorkách by som zaradil choppery. Chopper sa vyznačuje dlhou, prednou vidlicou, vyššie riadidlá, nízke sedlo a nohy vysunuté vpredu na motorke.  Choppery sú pre pohodlné a luxusné jazdy, určite nie pre vysokú rýchlosť. Pre rušné premávky vieme použiť malé a šikovné skútre. Osobne dávam prednosť vyblýskaným a kvalitným chopperom pre vychutnávanie jazdy a okolitej prírody. Najkvalitnejšie motorky môžeme cenovo porovnávať s niektorými typmi a modelmi automobilov. Na čo by nemal správny motorkár zabudnúť pre cestou? Musíte mať motolekarničku, povinnú výbavu, sadu na opravu defektu, sťahovacie pásky, poistky a spojku na reťaz. Motorkári sa rozhodnú pre vlastnú povinnú výbavu. Medzi doležíte patrí aj príprava samotnej motorky na jazdu. Doplnenie olejov a prevádzkových kvapalín, kontrola stability a konštrukcie motory sú už automatické veci pre skúseného motorkára. Nesprávna príprava alebo zanedbanie môže priniesť skrátenie platenej a vysnívanej dovolenky.

Pokračovať v čítaní

Automobil ako súčasť rodiny

rodinne auto

Málokto z nás si vie predstaviť rodinu bez auta. Aké auto si skutočne môžete vybrať? Športový alebo rodinný automobil? Každý podľa zváženia, pocitov, využitia a hlavne peňazí.

Aké auto si vybrať?

Môžete si vybrať auto, ktoré bude spĺňať štandardy športového, rodinného a prepravného typu. Potom budete určite strácať čaro jedinečných športových automobilov na cestách. Na výber máte luxusné značky Ferrari, Porsche a Maserati o ktorých môžu bežní ľudia iba snívať. Luxusné šporťaky dosahujú rýchlosť okolo 300 km/h, ale pri cestách východnej Európy metu rýchlosti a použitia nikdy nedosiahnete. Medzi najspoľahlivejšie rodine automobily patria uznávané značky Škoda, Opel, Volkswagen, Nissan, Volvo, Ford, Kia, Mazda  a Hyundai.

Motorka alebo automobil

Veľa ľudí si vyberá medzi automobilom a motorkou. Je bezpečnejšie cestovať na dvoch alebo štyroch kolesách? Treba brať do úvahy, že motorka je sezónna záľuba. Ceny motorky a automobilu závisí do výkonu, značky, výbavy a veľa ďalších záležitosti. V bezpečnosti a údržbe jednoznačne prehráva motorka od automobilu. Niekedy motorka zaberie viac času na údržbu ako automobil. Vyberáte automobil podľa ceny, vybavenia alebo značky? Máme na trhu automobily do 10 000 eur. Do kategórie takzvaných, lacných automobilov patria  hlavne Dacia, Lada, Citroën a Peugeot.  Pri lacnom aute musíte počítať s minimálnou výbavou, výstrojom a batožinou.  Sem zaradíme aj malé mestské autá Citroën C1, Škoda Citigo a pod.

Kategórie automobilov

Malé automobily neodporúčam pre viac členné rodiny, lebo majú malé a nepriehľadné priestory.  Výhody môžu mať ženy pri šoférovaní v meste a rýchlych nákupov.  Ďalšou kategóriou sú úžitkové vozidla u nás nazývane dodávky. Predaj úžitkových vozidiel v EÚ sa mimoriadne darí. Najpredávanejšie vozidlá sú Fiat Ducato, Peugeot Boxer, Citroën Jumper, Renault Master, Mercedes Sprinter, Iveco Daily, Ford Ranger. Sú zoradené podľa počtu predaja v EÚ. Výber automobilu je stále podľa vašich predstáv a hlavne pre použitie rodiny, firmy. Pri kúpe vždy zohľadňujete značku, cenu a výbavu.

Pokračovať v čítaní