vysoké ceny automobilov 2

Vysoké ceny automobilov

Auto

Cena automobilov v roku 2022 nemá žiadnu logiku a vysvetlenie. Keď 2 až 3 ročné autá si držia cenu skoro ako nové. Kde nastala chyba? Žiadna chyba len doba prazvláštnych cenových tvorieb. Výhovorky na Covid 19, vojnu na Ukrajine a vysokú infláciu nemá hranice. Majitelia 1 až 5 ročných automobilov sa tešia vysokej cene automobilov. Ale do kedy radosť a pocit bude trvať? Jednoduché povedané drahé vozidlo bude mať drahý servis, prístrešok na auto, opravy, cestnú daň, zákonné a havarijné poistenie! Všetci okolo si prilepšia na danej situácií, len vodičom a majiteľom vozidiel zostanú len ďalšie vysoké platby. Najlepším ziskom sa teraz tešia autobazári a auto predajne.

Nedostatok automobilov

Spomalenie výroby automobilov pre nedostatok čipov počujeme zo všetkých strán.  Nízka a pomalá výroba automaticky znamená nedostatok automobilov u predajcoch. Najžiadanejšie vozidlá už nie sú pomaličky na trhu alebo sa čaká na nové vozidlo 6 až 12 mesiacov.  Nedočkaví ľudia utekajú a skupujú v autobazáre staršie autá za cenu nových automobilov. Veľká ponuka tlačí všetky vozidlá cenou prudko nahor. Pre porovnanie zdražovanie ojazdených vozidiel je na Slovensko ako vždy na čele.  V Poľsku išli ceny ojazdených vozidiel hore o 4%, Maďarsku 8%, Česku 13% a Slovensku až skoro 16%.  Slovensko je asi bohatá krajina, ktorá si môže dovoliť prudké zdražovanie ojazdených vozidiel. Pri nedostaku automobilov sa môžeme spoľahnúť na dostatok auto doplnkov , náradia na opravy a dostatok pneumatík. Nezabúdajme na prístrešok na auto.

Technológia a pokročilá elektronika

Podľa nových noriem EÚ budú mať vodiči vo vozidlách rôzne programy na zberanie dát, obmedzovač rýchlosti a alkoholový tester.  Do budúcnosti chcú dosiahnuť, aby v kritických situáciách prevzalo vozidlo kontrolu nad vodičom pri jazde.  Neviem si predstaviť kritickú situáciu? Ako bude vyhodnocovať a obmedzovať technológia jazdu vodiča? Budeme sa na technológiu spoliehať, čo nastane keď sa pokazí alebo nebude fungovať? Jednoducho povedané najskôr si za novú technológiu a elektroniku poriadne všetci zaplatíme na vysokej cene vozidiel.  Potom si úplne a celkové vyladenie technológie počkáme cca 20 rokov.  O niekoľko rokov už nebudú ľudové autá pre každého, ale iba pre určitú skupinu ľudí.