povinná výbava vozidiel v roku 2022

Povinná výbava vozidiel 2022

Autodoplnky

Musíme rozdeliť povinnú výbavu nových a ojazdených automobilov. Povinná výbava nových vozidiel platí od roku 2022 a 2023. Informácie o povinnej výbave nových vozidiel nájdete v smernici EÚ o všeobecnej bezpečnosti motorových vozidiel.

Vozidlá vyrobené v roku 2022

Od júla 2022 všetky nové motorové vozidlá v EÚ budú vybavené kvalitnými systémami bezpečnosti.  Medzi motorové vozidlá patria športové vozidlá a dodávky, nákladné vozidlá a autobusy. Povinné výbavy systémom bezpečnosti: systémy udržiavania v jazdnom pruhu a signál núdzového zastavenia, detekcie spätného chodu, zariadenia na záznam údajov o udalostiach, systém núdzového brzdenia, varovania vodiča pred spánkom a nízkou pozornosťou, systém zabezpečenia rýchlosti a varovanie pred rozptýlením, monitorovanie tlaku v kolesách, zabezpečenie alkoholového imobilizéra. Nesmieme zabudnúť na dodávky a osobné automobily, ktoré vyžadujú väčšie bezpečnostné opatrenia pri jazde.

Povinná výbava všetkých automobilov v roku 2022

Povinná výbava automobilov v roku 2021 a 2022 by sa nemala veľmi meniť. Do povinnej výbavy patrí:

  • prenosný a výstražný trojuholník platí pre všetky motorové vozidlá
  • reflexný, bezpečnostný odev – možnosť výberu vesta a bunda alebo pláštenka
  • náhradné koleso s pneumatikou a diskom v predpísanej norme
  • lekárnička nepoškodená a v záruke
  • snehové reťaze pre hnaciu nápravu – platí pre všetky nákladne vozidlá od 12 ton
  • zakladací klin na zabezpečenia motorového vozidla od 3,5 tony proti pohybu a uvolneniu
  • hasiaci prístroj je povinnou výbavou nákladných vozidiel, autobusov, traktorov a pracovných strojov, osobným vozidlám sa doporučuje mať vo výbave hasiaci prístroj
  • vozidlá prepravujúce nebezpečné latky, hmoty musia mať špeciálnu výbavu na osobnú a protipožiarnu ochranu

Povinná výbava vozidiel je veľmi dôležitá pre všetkých motoristov a účastníkov cestnej premávky. Bezpečnosť na cestách je prvoradá a najhlavnejšia úloha motoristov. Musia si zabezpečiť aj hasiace prístroje proti požiaru a snehové reťaze pri zimných prejazdoch horských prechodov. Výbavu a náhradné žiarovky, poistky, klinový remeň a rôzne kľúče na uťahovanie motoristi už nezabúdajú.