Povinná výbava vozidiel 2022

výstražný trojuholník

Musíme rozdeliť povinnú výbavu nových a ojazdených aut. Povinná výbava nových vozidiel je pre auta vyrobené až v roku 2022. Informácie o povinnej výbave nových vozidiel nájdete v smernici EÚ o všeobecnej bezpečnosti motorových vozidiel.

Povinná výbava vozidiel vyrobených v roku 2022

Od júla 2022 všetky nové motorové vozidlá v EÚ budú vybavené kvalitnými systémami bezpečnosti.  Medzi motorové vozidlá patria aj športové vozidlá, dodávky, nákladné vozidlá a autobusy. Povinné výbavy systémom bezpečnosti: systémy udržiavania v jazdnom pruhu, signál núdzového zastavenia, detekcie spätného chodu, zariadenia na záznam údajov o udalostiach, systém núdzového brzdenia a varovania vodiča pred spánkom a nízkou pozornosťou, systém zabezpečenia rýchlosti a varovanie pred rozptýlením, monitorovanie tlaku v kolesách, zabezpečenie alkoholového imobilizéra. Nesmieme zabudnúť pri dodávkach a osobných automobiloch je vyžadované väčšie bezpečnostné opatrenia pri jazde.

Povinná výbava všetkých automobilov v roku 2022

Povinná výbava automobilov v roku 2021 a 2022 by sa nemala veľmi meniť. Do povinnej výbavy patrí:

  • prenosný výstražný trojuholník platí pre všetky motorové vozidlá
  • reflexný, bezpečnostný odev – možnosť výberu vesta, bunda alebo pláštenka
  • náhradné koleso s pneumatikou, diskom v predpísanej norme
  • lekárnička nepoškodená a v záruke
  • snehové reťaze pre hnaciu nápravu – platí pre všetky nákladne vozidlá od 12 ton
  • zakladací klin na zabezpečenia motorového vozidla od 3,5 tony proti pohybu
  • hasiaci prístroj je povinnou výbavou nákladných vozidiel, autobusov, traktorov a pracovných strojov, osobným vozidlám sa doporučuje mať vo výbave hasiaci prístroj
  • vozidlá prepravujúce nebezpečné latky, hmoty musia mať špeciálnu výbavu na osobnú, protipožiarnu ochranu

Povinná výbava vozidiel je jedna vec, ale väčšina motoristov si zabezpečuje hasiaci prístroj proti požiaru a snehové reťaze pri zimných prejazdoch horských prechodov.  Na výbavu ako náhradné žiarovky, poistky, klinový remeň, rôzne kľúče na uťahovanie už asi motoristi nezabúdajú.

Tiež sa ti môže páčiť

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *