príprava auta na cestu 2

Príprava auta na cestu

Auto

Bezpečnosť a starostlivosť o auto cez zimu a leto netreba podceňovať. Pripravenosť automobilu hlavne na zime netreba odkladať na poslednú chvíľu, ako príprava autobatérie na zimu. Čo všetko treba pripraviť, aby auto bolo pripravené na zimnú prevádzku?

Zimné pneumatiky

Ak na vozovke sa nachádza sneh, ľad vodič je povinný použiť na aute zimné pneumatiky. Najlepšie je prezuť letné za zimné gumy, keď teplota klesne pod 6 °C.  Najviac vodičov prezúva pneumatiky ešte pred zimou, aby sa vyhlo prípadným komplikáciám.

Autobatérie

Starú autobatériu treba skontrolovať a hlavne dobre nabiť pred zimou. Nenaštartovať vlastné auto mimo domu nepoteší asi nikoho. Staršie autobatérie ako 5 až 7 rokov určite vymeniť za nové, presné určené pre typ automobilu. Kvalitné autobatérie vydržia v zime dvojnásobne ako autobatérie z Číny.

Chladiaca kvapalina

Životnosť chladiacej kvapaliny je 3 až 4 roky, závisí od kvality výrobcu. Pri nekvalitnej a riedenej chladiacej kvapaline nám hrozí zamrznutie a porucha auta.  Nedoporučuje sa riediť s destilovanou vodou, lebo chladiaca kvapalina stráca svoju účinnosť v zime.

Kvapalina do ostrekovačov

Výmena letnej zmesi za zimnú v ostrekovači je určite potrebná pri teplotách pod 0 až -1°C.  Zimná zmes zabezpečuje a zlepšuje škrabania skla od námrazy.

Reťaze

Vodiči ktorý radí cestujú na lyžovačky do vyšších nadmorských výšok nesmú zabudnúť na reťaze v aute. Pre nákladne vozidla je povinnosť mať reťaze vo výbave v zimných podmienkach.

Kontrola oleja

Výmenu oleja netreba odkladať, pravidelná kontrola Vám ukáže stav a opotrebovanie oleja.  Oleje vyberajte podľa kvality na typ vášho vozidla.

Tesnenie dverí

Pravidelná kontrola a premazanie gumy a pruženia na tesnení dverí zaberie 10 minút, ale neochota kontroly Vám vyberie z peňaženky 100 eur s prípadnej servisnej opravy. 

Doplnky v aute

V zime sa každému vodičovi zídu rukavice pri výmene žiarovky vo svetlách, náhradného kolesa, baterku, metličku na sneh, náplň do ostrekovačov, štartovacie káble, škrabku a rozmrazovač zámkov.